5 věcí, které si vyžádat před koupí bytu

16.02.2020

Uvažujete o koupi bytu? Co si od prodávajících všechno vyžádat? Podle jakých informací se budete, v případě koupě,  rozhodovat?

    1. Aktuální list vlastnictví - bytové jednotky a spoluvlastnických podílů - Proč? Z aktuálního listu vlastnictví se dozvíte - kdo je majitel, zda na nemovitosti nevázne nějaké omezení vlastnického práva (zástavní právo, věcné břemeno, exekuce, atd.) Pokud na nemovitosti nějaké omezení vlastnického práva vázne, zajímejte se o to, kdy bude odstraněno. 

    2. Měsíční rozpis plateb za užívání bytu - platby za vodu, elektřinu, teplo, platba do fondu oprav a další) - Proč? Abyste věděli, s jakými měsíčními náklady musíte počítat.

    3. Informace o bytovém domě - hospodaření společenství vlastníků jednotek (SVJ), stav peněz na společném účtu, budoucí investice - Proč? Abyste věděli, jaké budoucí investice do domu Vás čekají.

    4. Prohlášení o bezdlužnosti - související se správou domu a pozemku (Tento dokument doporučuji si vyžádat těsně před podpisem kupní smlouvy). - Proč? Abyste nekupovali byt s dluhem a následně se nemuseli dohadovat s bývalým majitelem o jeho uhrazení. 

    5. Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) - Proč? Abyste věděli, v jaké "kondici" je bytový dům.


Koupě bytu znamená pro většinu lidí obrovskou investici, případně dlouhodobé zadlužení. Z tohoto důvodu se určitě vyplatí si před koupí bytu zjistit veškeré informace a tento krok si pořádně rozmyslet.